2017

Best Double Act

The Chuckle Brothers – Jack & The Beanstalk - Nottingham Theatre Royal – Qdos

Clive Webb & Danny Adams – Cinderella – Theatre Royal Newcastle - Qdos

WINNER - The Krankies – Dick Whittington – Birmingham Hippodrome – Qdos

Twist & Pulse – Peter Pan – Gordon Craig Stevenage – Jordan Productions

 

Best Director

WINNER - Michael Harrison – Cinderella – London Palladium - Qdos

Anthony Houghton – Cinderlla – Bristol Hippodrome - FFE

Paul Hendy – Dick Whittington – Marlowe Theatre Canterbury - Evolution

Chris Jarvis – Sleeping Beauty – Richmond Theatre - FFE

 

Musical Supervision

WINNER - Gary Hind – Cinderella – London Palladium - Qdos

Kevin Oliver Jones – Peter Pan – The Hawth Crawley - Evolution

Zara Nunn – Cinderella - Oxford Playhouse – In House

Steve Power – Cinderella – Bristol Hippodrome - FFE

 

Best Choreography

Nikki Wilkes – Cinderella – Stoke on Trent – FFE

WINNER - Sleeping Beauty – Towngate Theatre Basildon – In House

Stilly Dee – Peter Pan – Alhambra - Bradford

Twist & Pulse – Peter Pan – Gordon Craig Stevenage - Jordan

 

Best Staging & Set

WINNER - Cinderella – London Palladium - Qdos

Cinderella – Theatre Royal York – In House

Cinderella – Loughborough Town Hall – Little Wolf

Beauty & The Beast – Watford Palace Theatre – In House

 

Best Script

Brad Fitt – Sleeping Beauty – Towngate Theatre Basildon – In House

Andrew Pollard – Robinson Crusoe – Chipping Norton – In House

WINNER - Christian Patterson – Cinderella – Regent Theatre Stoke – FFE

Morgan Brind – Cinderella – Loughborough Town Hall – Little Wolf

 

Special Effects

Twins FX – Shark – Dick Whittington – Birmingham Hippodrome - Qdos

Scott  Brooker - Hackney Empire – Dragon – In House

Twins FX – Flying Coach & Horses – Cinderella – London Palladium - Qdos

WINNER - Twins FX – Upside Moped – Cinderella – London Palladium - Qdos

 

Best Newcomer

Danny Colligan – Alddin – Aylesbury - FFE

Charlie Quirke – Cinderella - Hayes – Qdos

WINNER - Doreen Tipton – Aladdin – Wolverhampton Grand – Qdos

Tony Maudsley – Jack & The Beanstalk – Nottingham Theatre Royal – Qdos

 

Best Ugly Sisters

Christian Patterson & Simon Nehan – Regent Theatre Stoke – FFE

WINNER - Dean Horner & Oliver Gray – Cinderella – Derby Arena – PHA

Ian Smith & Matt Daines – Theatre Seven Shrewsbury – Evolution

Gregor Fisher & Tony Roper – Kings Theatre Glasgow - FFE

 

Best Fairy

Lucy Evans – Peter Pan – Bradford Alhambra - Qdos

Amanda Holden – Cinderella – London Palladium – Qdos

WINNER - Hannah Potts – Cinderella – Regent Theatre Stoke - FFE

Lisa Davina Philip – Dick Whittington – Canterbury - Evolution

 

Best Supporting Male

WINNER - Tom Connor – Beauty & the Beast – Liverpool Everyman - Independent

Samuel Holmes – Cinderella – Bristol Hippodrome – FFE

Christopher Chilton – Dick Whittington – Harrogate – IndependentAndy Ford – Snow White – Woking - FFE

 

Best Dame

Sponsored by Limelight Scripts

Paul Morse – Snow White – Hexagon Reading – Imagine

Andrew Pollard – Peter Pan – Greenwich - Independent

WINNER - Damian Williams – Snow White – Sheffield Lyceum – Evolution

Michael Batchelor – Peter Pan – The Hawth Crawley – Evolution

 

Female Baddie

Sponsored by CME

WINNER - Sharon D Clarke – Sleeping Beauty – Hackney Empire – Independent 

Leanne Campbell – Snow White – Liverpool Empire – FFE

Wendi Peters – Snow White – Sheffield Lyceum – Evolution

Vicki Stone – Aladdin – Lyric Hammersmith – In House

Male Baddie

Sponsored by CME

WINNER - Tom Lister – Peter Pan – Gordon Craig Stevenage – Jordan Productions

John Barr – Dick Whittington – Marlowe Theatre Canterbury – Evolution

Kevin McGowan – Aladdin – Nottingham Playhouse – In house

David Leonard – Cinderella – York Theatre Royal – In house

Leading Male

Ben Adams – Aladdin – Manchester Opera House - FFE

John Barrowman – Dick Whittington – Birmingham Hippodrome - Qdos

WINNER - Julian Clary – Cinderella – London Palladium - Qdos

Jon Lee – Peter Pan – Bradford Alhambra - Qdos  

 

Leading Female

WINNER - Olivia Birchenough – Cinderella – Floral Pavillion – UK Productions

Carla Dudgeon – Cinderella – Derby Arena – PHA

Natasha J Barnes - Cinderella – London Palladium – Qdos

Rhiannon Chesterman – Cinderella – Bristol Hippodrome – FFE

 

Best Comic

Stephen Mulhurn – Dick Whittington – Marlowe Theatre Canterbury – Evolution

WINNER - Matt Slack – Dick Whittington – Birmingham Hippodrome – Qdos

Justin Fletcher – Snow White - Hexagon Reading - Imagine

Tam Ryan – Cinderella – Floral Pavilion New Brighton – UK Productions

 

Best Pantomime under 750 Seats

Sleeping Beauty – Lichfield Garrick – Evolution

Peter Pan – Greenwich – In House 

WINNER - Sleeping Beauty – Basildon Towngate Theatre – Independent

Cinderella – Loughborough Town Hall – Little Wolf

 

Best Pantomime 750 – 1500 Seats

Snow White – Sheffield Lyceum – Evolution

WINNER - Dick Whittington – Canterbury – Evolution

Sleeping Beauty – Swansea Grand - Qdos

Sleeping Beauty – Hackney Empire - Independent

 

Pantomime of the Year 1500+

Cinderella – Bristol Hippodrome – FFE

Robin Hood – Southampton Mayflower – Qdos

WINNER - Dick Whittington – Birmingham Hippodrome - Qdos

Cinderella – London Palladium – Qdos

 

Lifetime Achievement

Christopher Biggins

© 2018 The Great British Pantomime Awards

info@pantomimeawards.co.uk

OUR SPONSORS

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube